17 maja, 2024

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że jeśli plastiki w Twoim samochodzie są mocno zabrudzone, to nie jest to koniec świata. Warto jednak rozpocząć proces czyszczenia jak najszybciej, aby uniknąć trwałych uszkodzeń plastików. Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby, jak wyczyścić mocno zabrudzone plastiki w samochodzie.

Sposób nr 1: Czyszczenie środków do czyszczenia plastików

Jak najbardziej zalecane jest użycie środków czyszczących dedykowanych do czyszczenia plastików. Często można je nabyć w sklepach motoryzacyjnych lub w internecie – polecamy sprawdzić opinie innych użytkowników produktów przed zakupem, aby wybrać najlepszy dla naszej sytuacji produkt.

Przed przystąpieniem do czyszczenia warto zabezpieczyć tapicerkę oraz inne elementy, aby zapobiec ich zabrudzeniu. Następnie należy spryskać środek do czyszczenia na powierzchnię plastiku, delikatnie pocierać gąbką lub miękką szczotką, a następnie wycierać suchą ściereczką lub chusteczką papierową.

Sposób nr 2: Zasada dwóch wiaderek

Jest to popularny sposób czyszczenia plastików w środku samochodu. Polega on na konieczności użycia dwóch wiader: jednego z ciepłą wodą i detergentem (polecamy Delikatne mydło do mycia rąk lub płyn do naczyń), drugiego z czystą, ciepłą wodą. Użytkownik pochłania gąbkę w wiadrze z detergentem, odciska ją w drugim wiadrze, a następnie zaczyna mycie plastików, rozpoczynając od góry do dołu. Po zakończeniu mycia plastików, warto je dokładnie przetrzeć czystą ściereczką lub chusteczką papierową.

Sposób nr 3: Pasta do zębów

W przypadku, gdy nie posiadamy specjalistycznego środka czyszczącego, do rozwiązania problemu mogą posłużyć różnego rodzaju naturalne domowe sposoby. Jednym z najskuteczniejszych jest pasta do zębów. Wystarczy nałożyć niewielką ilość pasty do zębów na szmatkę, delikatnie wcierać w zabrudzone miejsca, a następnie przetrzeć czystą, wilgotną ściereczką. To dobry sposób do usunięcia trudnych plam.

  Jak wyczyścić zawór EGR VW Touran | Poradnik krok po kroku

Sposób nr 4: Czekolada

Czekoladą można oczyścić mocno zabrudzone elementy plastikowe w środku samochodu. Po prostu należy pocierać cześć rzędem o zabrudzony plastik, co pozwoli na usunięcie uporczywych plam np. tuszu, potu i kawy. Po takim przetarciu należy zastosować odkurzacz do odsysania miękkiego brudu, a następnie przetrzeć wilgotną szmatką.

Sposób nr 5: Ostrzeżenie o użyciu acetonu

Uwaga! Istnieje wiele domowych sposobów na czyszczenie mocno zabrudzonych plastików, jednak warto mieć świadomość, że niektóre z nich mogą doprowadzić do zniszczenia elementów plastikowych, jak np. użycie acetonu. Aceton ma zdolność do rozpuszczania nie tylko plam, ale także samego plastiku. Użycie acetonu może doprowadzić do uszkodzenia materiału, a nawet do utraty estetycznego wyglądu plastików w środku samochodu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQs)

Jakie powinny być środki czyszczące do plastików?

Środek czyszczący do plastików powinien być dedykowany do czyszczenia powierzchni tworzyw sztucznych i być dobrany do konkretnych wymagań i potrzeb naszego samochodu. Najlepiej odwiedzić sklep motoryzacyjny lub obejrzeć oferty produktów dostępne w internecie i wybrać najlepszy dla naszych potrzeb.

Jakie sposoby czyszczenia stosować?

Możemy stosować posiadane środki czyszczące dedykowane do tworzyw sztucznych, metody domowe (pasta do zębów, czekolada) lub zastosować popularną zasadę dwóch wiaderek. Warto sprawdzić, który sposób działa najlepiej w naszym konkretnym przypadku.

Czy używanie acetonu jest bezpieczne?

Aceton jest mocnym rozpuszczalnikiem, który jest w stanie zniszczyć plastik. Używanie acetonu do czyszczenia może zakończyć się niepowodzeniem i dodatkowymi kosztami związanych z wymianą uszkodzonego elementu samochodu.

Podsumowanie

Czyszczenie mocno zabrudzonych plastików w samochodzie może wydawać się skomplikowanym i czasochłonnym procesem. Jednakże, wiedząc jak postępować i jakie środki czyszczące stosować, czyszczenie może okazać się łatwe i przyjemne. Warto zacząć od użycia dedykowanych środków do czyszczenia plastików, ewentualnie zastosować zasadę dwóch wiaderek lub skorzystać z kilku domowych sposobów. Unikajmy jednak użycia acetonu, który grozi uszkodzeniem materiału i koniecznością wymiany części w samochodzie.

  Jak skutecznie wyczyścić pasy bezpieczeństwa w samochodzie? - Przewodnik krok po kroku